Pamiętnik z powstania warszawskiego - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
3 września narrator znów wraca myślami do tego samego dnia sprzed pięciu lat. W 1939 r. ktoś śpiewał na ulicach Warszawy „Marsyliankę”, bo Francja i Anglia przystąpiły do wojny. Teraz, w 1944 r., Miron urządza odczyt swego poematu, napisanego w schronie na Rybakach oraz początku dramatu o powstaniu. Wśród słuchaczy są Halina, Zbyszek i Swen.

Na ulicach wciąż przybywa ciał zmarłych. Nie chowa się ich już, tylko pali na stosach z powodu zagrożenia epidemią. Miron, tak jak większość cywili, zaczyna chorować na wymioty i biegunkę. Nie wiem, czy najpierw zaczęło się bombardowanie, czy wielka sraczka – mówi narrator. 4 września Ojciec każe Mironowi i Swenowi leżeć w łóżku, ale przez ciągłe naloty i zbieganie do piwnic jest to niemożliwe.

Miron opowiada o swoim Ojcu. Jest to miłośnik zwierząt, w ogóle człowiek życzliwy dla życia, świata i ludzi. Przedwojenny pocztowiec zajmuje się podczas okupacji podrabianiem podpisów niemieckich i wyrabianiem fałszywych dokumentów Polakom. Załatwia ausweisy. Pomaga mu w tym Zocha, która przebiera się, udaje seplenienie, aby zdobywać pieczątki u Niemców. Jednego dnia w 1940 r., kiedy zaczynają się łapanki i jeżdżą po Warszawie słynne budy łapankowe, Ojciec Białoszewskiego długo patrzy na Leszno, gdzie właśnie trwa łapanka. Zenek Białoszewski pomaga przy zdobyciu Poczty Głównej, organizuje później wyprawę po cukier dla powstańców.

4 września 1944 r. upada Powiśle. Miron spotyka jakiegoś pana z oberwanym policzkiem. Przypomina go sobie także po wojnie, kiedy rany prawie już nie widać i policzek jest z powrotem zrośnięty.

W nocy z 6 na 7 września wszyscy postanawiają się przenieść w bezpieczniejsze miejsce, tzn. na Nowogrodzką, do Mięcia, kolegi Ojca. Miron i jego rodzina biorą najpotrzebniejsze rzeczy do walizek, koty zostają w piwnicy. Miron wraz z Ojcem odwiedzają przyjaciela Mirona, Zdzisława Śliwierskiego z Żurawiej 6, po czym wszyscy udają się do znajomych na Wilczą 21. Mieszka tu rodzina Wojów, pani Jadwiga i pan Stanisław, znajomi Ojca. Jadwiga zajmuje się szyciem mundurów dla żołnierzy.

W tym czasie Swen znajduje na Żurawiej Dankę, łączniczkę w AK, która nadaje zaszyfrowane komunikaty przez radio. Swen przenosi się do niej. Zbyszek natomiast chce zaciągnąć się do grupy powstańców i za zgodą pani Rybkowskiej cała grupa wprowadza się na parter w jej mieszkaniu. W niedzielę odbywa się na Wilczej uroczysta msza św. Ze spowiedzią powszechną.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 - 


  Dowiedz się więcej
1  Geneza utworu
2  Jaki to gatunek?
3  Pamiętnik z powstania warszawskiego - plan wydarzeńKomentarze
artykuł / utwór: Pamiętnik z powstania warszawskiego - streszczenie


 • świetne streszczenie:)..zmobilizowało mnie do przeczytania ksiazki:)
  kelly (a.d.i.86interia.pl)

 • w koncu jakies streszczenie i opracowanie za darmo;] wszedzie trza płacic;/ super opracowanie!
  Justyna ()

 • Wielkie dzięki przydało sie do konspektu. Mature ustna mam o Mironie Białoszewskim i jego wariacjach słownych.
  Pepe ()

 • Super streszczenie :) mam nadzieję ze sobie w sql poradze :) pzdr
  Kasia ()

 • zajedwabiste streszczenie bardzo mi pomoglo dostalem 4 z kartkowki dzieki
  Bartek (rumuniasty-90 {at} o2.pl)

 • Świetne !! Wszystko co mi jest potrzebne !! mam nadzieje że dostane 5 !! :):)
  niunia (niunia368 {at} buziaczek.pl)

 • chociaż przeczytałam pamiętnik z powstania warszawskiego, skorzystałam trochę z tej strony. więcej zrozumiałam. thanks
  Ave ()

 • Jesli chodzi o mnie to uwazam ze streszczenie jest bardzo dobre i przydaje sie nawet po przeczytaniu ksiazki. pozdrawiam
  Tomek (ravendnb {at} op.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie i opracowanie, po dokładnym przeczytaniu mogę już powiedzieć co nieco o książce. Cała strona bardzo mi sie podoba autorzy tekstów robią bardzo dobrą robotę.
  Kuba ()

 • spoko polecam takim lenią jak ja hehehe po co czytac lekture jak jest internet i
  wariat (nie {at} wazne.pl)

 • Pozdrawiam pewną czytelniczkę tego streszczenia!! ciekawe czy zauwazy...
  Mateusz ()

 • Rewelaacyjne :) dostalem 5+ na sprawdzianie pozdr.:***
  papeewek ()

 • Super!! czytam lekture ale ciężko ją zrozumieć dzięki to mi może pomóc!!
  Aneczka (ania0411 {at} op.pl)

 • Dzięki za streszczenie! Uratowaliście mi życie!
  Kasia ()

 • super stronka-dzieki:DPomoze mi w zrozumieniu lektury>:p
  Mario ()


Tagi: