Pamiętnik z powstania warszawskiego - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wzmaga się praca zespołowa cywili. Co chwila narrator słyszy wezwania: Kto do gaszenia?, Kto do odgrzebywania zasypanych?, Gasić bomby!, Kto pomoże nieść rannego?.

Działa już gazetka powstańcza. Ale wtedy nikt nie jest w stanie doliczyć się ofiar. Ludzie wciąż kopią pod ziemią przejścia do kolejnych piwnic. Miron wraz z towarzyszami przenosi się pod różne adresy. Życie cywili odbywa się pod ziemią. Dochodzą tylko wiadomości o tym, co Niemcy zbombardowali na powierzchni, jak przesuwa się linia obrony powstańców. Spośród faszystów największe spustoszenie sieją Ukraińcy. Wszyscy się ich boją. Polacy są rozstrzeliwani, podpalani w domach, chorzy wyrzucani żywcem w okien szpitali. W 1964 lub 65 roku ustalono, że tylko w dniach 5 i 6 sierpnia zabito kilkadziesiąt tysięcy osób na samej Woli.

Miron pomaga sanitariuszce przenieść ranną kobietę pod inny adres. Szpital powstańców mieści się w gmachu Sądów. Panuje tu chaos, płacz, spazmy, wielki pośpiech, bo przybywa rannych.

Ludność przemieszcza się coraz bliżej Starówki. Wszyscy rozważają jak się dostać na Pragę, bo: na Żerań-Jabłonnę. A tam już w Jabłonnie Rosjanie.

Miron orientuje się, że zabrał Mamie klucze od domu na Chłodnej. Chce się tam dostać, bo martwi się o rodzinę. Powstańcy zatrzymują narratora. Chłodną opanowali już Niemcy. Teraz więc Miron postanawia przeprawić się razem z Ireną i jej koleżankami na Rybaki, gdzie jest przyjaciel narratora, Swen. Na Rybakach (Starówka) panuje spokój. Swen, jego narzeczona, Matka Swena, ciotka, Zbyszek, pani Ad. z córką śpią w piwnicy, kiedy narrator i jego znajome docierają na miejsce.

Ukryci cywile ciągle śledzą, co się dzieje na powierzchni. Docierają gazetki powstańcze, wydawane przez AK i AL. Kobiety gotują na prowizorycznych kuchniach z cegieł, mężczyźni i starsze dzieci zdobywają jedzenie. Biega się po wodę tam, gdzie akurat pękła rura od wystrzału. Słucha się radia. Nie jest ważne czy ludzie się znają, czy nie. Jeśli ktoś dochodzi, znajduje się kawałek miejsca dla każdego. Jest upał – zarówno od bomb, miotaczy ognia, tłumu i ścisku w schronach, jak też z powodu gorącego lata. Wszędzie, gdzie tylko jest fragment ziemi na ulicach, kwitną ziemniaki, zasadzone po wybuchu wojny.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 - 


  Dowiedz się więcej
1  Jaki to gatunek?
2  Język „Pamiętnika z powstania warszawskiego”
3  Reakcje dotyczące losów warszawiakówKomentarze
artykuł / utwór: Pamiętnik z powstania warszawskiego - streszczenie


 • świetne streszczenie:)..zmobilizowało mnie do przeczytania ksiazki:)
  kelly (a.d.i.86interia.pl)

 • w koncu jakies streszczenie i opracowanie za darmo;] wszedzie trza płacic;/ super opracowanie!
  Justyna ()

 • Wielkie dzięki przydało sie do konspektu. Mature ustna mam o Mironie Białoszewskim i jego wariacjach słownych.
  Pepe ()

 • Super streszczenie :) mam nadzieję ze sobie w sql poradze :) pzdr
  Kasia ()

 • zajedwabiste streszczenie bardzo mi pomoglo dostalem 4 z kartkowki dzieki
  Bartek (rumuniasty-90 {at} o2.pl)

 • Świetne !! Wszystko co mi jest potrzebne !! mam nadzieje że dostane 5 !! :):)
  niunia (niunia368 {at} buziaczek.pl)

 • chociaż przeczytałam pamiętnik z powstania warszawskiego, skorzystałam trochę z tej strony. więcej zrozumiałam. thanks
  Ave ()

 • Jesli chodzi o mnie to uwazam ze streszczenie jest bardzo dobre i przydaje sie nawet po przeczytaniu ksiazki. pozdrawiam
  Tomek (ravendnb {at} op.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie i opracowanie, po dokładnym przeczytaniu mogę już powiedzieć co nieco o książce. Cała strona bardzo mi sie podoba autorzy tekstów robią bardzo dobrą robotę.
  Kuba ()

 • spoko polecam takim lenią jak ja hehehe po co czytac lekture jak jest internet i
  wariat (nie {at} wazne.pl)

 • Pozdrawiam pewną czytelniczkę tego streszczenia!! ciekawe czy zauwazy...
  Mateusz ()

 • Rewelaacyjne :) dostalem 5+ na sprawdzianie pozdr.:***
  papeewek ()

 • Super!! czytam lekture ale ciężko ją zrozumieć dzięki to mi może pomóc!!
  Aneczka (ania0411 {at} op.pl)

 • Dzięki za streszczenie! Uratowaliście mi życie!
  Kasia ()

 • super stronka-dzieki:DPomoze mi w zrozumieniu lektury>:p
  Mario ()


Tagi: