Pamiętnik z powstania warszawskiego - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mironowi udaje się znaleźć fryzjera. Płaci mu, czuje się odnowiony, wraca do swoich schronowych rodzin. Narrator przypomina sobie, jak w 39 roku poszedł do fryzjera pierwszy raz na golenie. Pamięta ten dzień jako postrzyżyny. Miron wspomina, jak dostał bochenek chleba, potem kostkę cukru, jak wybrał się z Ojcem i Swenem po zboże, bo były już niemieckie przydziały pszenicy w młynie na Prostej.

Dzielnice Warszawy padają kolejno: 23 września – Czerniaków i Powiśle południowe, 27 września – Mokotów, 30 września skapitulował Żoliborz. Resztkami sił broni się Śródmieście. Niewiele pomogły desanty wojsk radzieckich na przyczółku czerniakowskim, na Żoliborzu.

Zaczyna się plaga wszawicy wśród warszawiaków. Rozwija się handel wymienny, dzięki zbożu. Pieniądze nie mają teraz żadnej wartości. Ludzie wpadają powoli w obłęd, np. pan Szu na cały głos śpiewa Godzinki, zachowuje się jak obłąkany. Miron i Swen wychodzą na miasto, w stronę Chmielnej. Kiedy widzą same gruzy, ruiny, trupy, zniszczoną doszczętnie Warszawę, w ich oczach pojawiają się łzy, jakiekolwiek słowa stają w gardle.

Rano 2 października 1944 r. odgłosy walki cichną. Ogłoszono kapitulację. Ludność cywilna ma opuścić miasto do 9 października. Powstańcy składają broń. Ludzie zdolni do pracy mają być wywiezieni na roboty do Rzeszy. Wszyscy wychodzą z kryjówek. Panuje atmosfera rezygnacji i chaos. Ludzie szukają się nawzajem, pytają, pilnują swoich rzeczy, bo wszystko staje się cenne. Ci, którzy nie mogą pracować będą rozwiezieni po Guberni.

Bliscy Mirona zostawiają w piwnicy dokumenty, zapiski poety i aparat fotograficzny. Inne rzeczy, schowane w starych schronach nigdy nie będą odnalezione. Ludzie gromadzą się na Marszałkowskiej, siadają rodzinami na tobołkach, czekają. Miron spotyka swojego kolegę Żyda, Kubę, wraz z rodziną. Pani Trafna, która jest razem z rodziną Mirona, również jest Żydówką, ale wszyscy ryzykują, aby Niemcy się nie zorientowali. Najgorszym losem był obóz koncentracyjny. Mąż cioci Limpci trafił do Oświęcimia. Kobieta dostała po wojnie puszkę z prochami.

Narrator opowiada o cudownym odnalezieniu się Swena z rodziną. Podczas wychodzenia ze schronów zgubili się w tłumie. Swena i młodego Szu. Niemcy wywozili na roboty do Rzeszy, ale młodzi mężczyźni uciekli z pociągu jeszcze w granicach Guberni. Dotarli do wsi, wchodzą do domu, a tam jest Mama, Ciotka Uff, Celina i Lusia z panią Rym.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 - 


  Dowiedz się więcej
1  Język „Pamiętnika z powstania warszawskiego”
2  Postawa Mirona Białoszewskiego
3  O 'Pamiętniku...' napisaliKomentarze
artykuł / utwór: Pamiętnik z powstania warszawskiego - streszczenie


 • świetne streszczenie:)..zmobilizowało mnie do przeczytania ksiazki:)
  kelly (a.d.i.86interia.pl)

 • w koncu jakies streszczenie i opracowanie za darmo;] wszedzie trza płacic;/ super opracowanie!
  Justyna ()

 • Wielkie dzięki przydało sie do konspektu. Mature ustna mam o Mironie Białoszewskim i jego wariacjach słownych.
  Pepe ()

 • Super streszczenie :) mam nadzieję ze sobie w sql poradze :) pzdr
  Kasia ()

 • zajedwabiste streszczenie bardzo mi pomoglo dostalem 4 z kartkowki dzieki
  Bartek (rumuniasty-90 {at} o2.pl)

 • Świetne !! Wszystko co mi jest potrzebne !! mam nadzieje że dostane 5 !! :):)
  niunia (niunia368 {at} buziaczek.pl)

 • chociaż przeczytałam pamiętnik z powstania warszawskiego, skorzystałam trochę z tej strony. więcej zrozumiałam. thanks
  Ave ()

 • Jesli chodzi o mnie to uwazam ze streszczenie jest bardzo dobre i przydaje sie nawet po przeczytaniu ksiazki. pozdrawiam
  Tomek (ravendnb {at} op.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie i opracowanie, po dokładnym przeczytaniu mogę już powiedzieć co nieco o książce. Cała strona bardzo mi sie podoba autorzy tekstów robią bardzo dobrą robotę.
  Kuba ()

 • spoko polecam takim lenią jak ja hehehe po co czytac lekture jak jest internet i
  wariat (nie {at} wazne.pl)

 • Pozdrawiam pewną czytelniczkę tego streszczenia!! ciekawe czy zauwazy...
  Mateusz ()

 • Rewelaacyjne :) dostalem 5+ na sprawdzianie pozdr.:***
  papeewek ()

 • Super!! czytam lekture ale ciężko ją zrozumieć dzięki to mi może pomóc!!
  Aneczka (ania0411 {at} op.pl)

 • Dzięki za streszczenie! Uratowaliście mi życie!
  Kasia ()

 • super stronka-dzieki:DPomoze mi w zrozumieniu lektury>:p
  Mario ()


Tagi: