Pamiętnik z powstania warszawskiego - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W rodzinie państwa Wojów są dzieci, które bawią się w czołgi i wojnę. Narrator pamięta momenty najbardziej błahe, prozaiczne, przyziemne potrzeby dzieci i dorosłych.

Miron mówi w pewnym momencie, że śmierć była zasadą w tamtych dniach, największą możliwością. Prawie jedyną i stawia dramatyczne pytania o sprawiedliwość śmierci, o jakiekolwiek logiczne uzasadnienia masakry na ludziach oraz czy należy ratować wołających o pomoc pod gruzami, skoro naraża się tym samym własne życie, a wobec tego kto powinien zająć się taką pomocą... W gruzach zbombardowanego domu znalazł się również Swen, ale zostaje odkopany i wyciągnięty.

Miron z innymi ukrywa się w piwnicy kamienicy Kleina, która ma sześć pięter i jest nadzieją dla wszystkich. Podczas wypadów po wodę, jedzenie, za potrzebami fizjologicznymi Miron spotyka różnych znajomych, słynną Wawę, Leonarda, Wojciecha Bąka, Frania hrabiego Ż. I innych.

Z 9 na 10 września ma miejsce pierwszy nalot Sowietów na niemieckie dzielnice. Za kilka dni, z 13 na 14 września, pojawia się kukurużnik – sowiecki dwupłatowiec. Słychać odgłosy z frontu, walkę wojsk Hitlera i Rosjan. Zrzucane są suchary i broń. Trwają walki w Parku Skaryszewskim i przy praskim wejściu na most kolejowy. Wreszcie Niemcy ustępują z Pragi. 18 września nadlatują Amerykanie. Zrzucają na kolorowych spadochronach broń, bandaże, książki, ale niestety wiatr znosi je na stronę niemiecką. Niemcy zwiększają siłę ataków. Padają Sielce i Marymont.

Miron opowiada o Nance i Michale, którzy pokłócili się na Lesznie podczas powstania. Michał powiedział: Żeby cię, cholero, pierwsza bomba zabiła! i Nanka wyszła od razu na ulicę. Po wojnie długo nie mogli się wzajem odnaleźć. Nanka zamieszkała u Sabiny. Dopiero po wielu staraniach Michała wybaczyła mu i wrócili do siebie.

Już po wojnie Miron dowie się, że jego Mamę i Stefę złapali Niemcy, gnali przed czołgiem wśród masy trupów ulicami Warszawy. Kobiety zostały wywiezione do Pruszkowa, a potem Głogowa na roboty.

Jest rok 1945. Pomiędzy kobietami dochodzi do kłótni. Wychodzą na jaw osobiste zadry i zdrady: między Ojcem, Mamą Mirona, Zochą, Sabiną. Narrator z wściekłości kopie prowizoryczną kuchnię, dopiero po tym wrzaski kobiet milkną. W 1945 r. Ojciec wyjeżdża z Zochą do Gdańska, po powrocie do Warszawy żeni się z Walą. Jego siostry Nanka i Sabina nadal utrzymują wtedy kontakt z Matką Mirona. Mama narratora także wychodzi za mąż. Z Ojcem pozostaje w życzliwych relacjach. Nanka mówi o niej święta kobita.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 - 


  Dowiedz się więcej
1  Przesłanie utworu
2  Język „Pamiętnika z powstania warszawskiego”
3  Geneza utworuKomentarze
artykuł / utwór: Pamiętnik z powstania warszawskiego - streszczenie


 • świetne streszczenie:)..zmobilizowało mnie do przeczytania ksiazki:)
  kelly (a.d.i.86interia.pl)

 • w koncu jakies streszczenie i opracowanie za darmo;] wszedzie trza płacic;/ super opracowanie!
  Justyna ()

 • Wielkie dzięki przydało sie do konspektu. Mature ustna mam o Mironie Białoszewskim i jego wariacjach słownych.
  Pepe ()

 • Super streszczenie :) mam nadzieję ze sobie w sql poradze :) pzdr
  Kasia ()

 • zajedwabiste streszczenie bardzo mi pomoglo dostalem 4 z kartkowki dzieki
  Bartek (rumuniasty-90 {at} o2.pl)

 • Świetne !! Wszystko co mi jest potrzebne !! mam nadzieje że dostane 5 !! :):)
  niunia (niunia368 {at} buziaczek.pl)

 • chociaż przeczytałam pamiętnik z powstania warszawskiego, skorzystałam trochę z tej strony. więcej zrozumiałam. thanks
  Ave ()

 • Jesli chodzi o mnie to uwazam ze streszczenie jest bardzo dobre i przydaje sie nawet po przeczytaniu ksiazki. pozdrawiam
  Tomek (ravendnb {at} op.pl)

 • Bardzo dobre streszczenie i opracowanie, po dokładnym przeczytaniu mogę już powiedzieć co nieco o książce. Cała strona bardzo mi sie podoba autorzy tekstów robią bardzo dobrą robotę.
  Kuba ()

 • spoko polecam takim lenią jak ja hehehe po co czytac lekture jak jest internet i
  wariat (nie {at} wazne.pl)

 • Pozdrawiam pewną czytelniczkę tego streszczenia!! ciekawe czy zauwazy...
  Mateusz ()

 • Rewelaacyjne :) dostalem 5+ na sprawdzianie pozdr.:***
  papeewek ()

 • Super!! czytam lekture ale ciężko ją zrozumieć dzięki to mi może pomóc!!
  Aneczka (ania0411 {at} op.pl)

 • Dzięki za streszczenie! Uratowaliście mi życie!
  Kasia ()

 • super stronka-dzieki:DPomoze mi w zrozumieniu lektury>:p
  Mario ()


Tagi: